Bez vody nie je život

Autor: SAVIO o.z. | 11.9.2017 o 11:20 | Karma článku: 3,13 | Prečítané:  440x

Pohár studenej vody? Čože je to za dar! Pre mnohých ľudí ďaleko za našimi hranicami má pitná voda nevyčísliteľnú hodnotu. Z histórie a ľudových piesní ešte aj my poznáme, ako sa chodievalo s vedrom či krčahom ku studni po vodu. 

V súčasnosti stačí jednoducho potočiť vodovodným kohútikom a tečie nám čistá pitná voda. Keď sa kúpeme či splachujeme toaletu a umývame autá, ani nám na um nezíde, že 780 miliónov ľudí hlavne z krajín Blízkeho východu, Afriky a Ázie sú ohrozené nedostatkom vody a najtvrdšie to pociťujú najmä chudobnejšie vrstvy obyvateľstva. Mnohé studne sú znečistené, čoho následkom je zlá kvalita vody. Voda zamorená baktériami a parazitmi je príčinou hnačiek a iných chorôb. Mnoho ľudí, najmä detí, denne zomiera na choroby spôsobené pitím špinavej vody – ročne takto zomrie viac 2,2 milióna ľudí z toho viac ako 800 tisíc malých detí. Je tu príležitosť zamyslieť sa, uvedomiť si hodnotu a význam vody. Aj my prispievame k zlepšeniu života ľudí aj v tých krajinách, kde prístup k pitnej vode nie je samozrejmosťou.

Vzdelávanie a voda úzko súvisia

Mnoho ľudí, predovšetkým tí najchudobnejší, denne chodia pešo po vodu k studni vzdialenej i niekoľko kilometrov od ich hlineného domčeka. Sú to ženy, ktoré si načerpajú vodu do veľkej bandasky, postavia na hlavu a niekoľko kilometrov nesú domov – aby mali čo piť, z čoho variť, aby sa mohli umyť, oprať si veci, príp. poliať niečo na políčku. Po červenohnedých hlinených cestách vidieť kráčať malé deti s farebnými bandaskami s vodou v oboch rukách. Mnohé z nich nikdy neboli v škole, nevedia písať, čítať, počítať. Je to situácia mnohých miliónov žien a detí vo svete.

Vďaka verejnej zbierke Tehlička sme mohli postaviť studňu pre nemocnicu v Južnom Sudáne v malebnej osade Manguo v okrese Maridi. Tiež sme finančne prispeli na vyhĺbenie a prevádzku studní v centre pre deti ulice Bosco Boys v Nairobi, Keňa a pre školu v N´Djamena, Čad. V Ekvádore sme prispeli na vybudovanie hygienických zariadení v Tuuti Entsa.

Bez vody niet úrody

Záplavy a suchá ako dôsledok klimatických zmien postihujú najchudobnejších ľudí i v týchto krajinách. Polia nezavlažujú, pretože nevedia ako. Majú slabú úrodu, hynie im dobytok a nemajú dostatok základnej obživy a potom hladujú.  Toto sú problémy, s ktorými sa ľudia v najmenej rozvinutých krajinách denne stretávajú.

Darcovia prispievajúci do verejnej zbierky Tehlička nám v minulosti pomohli vybudovať zavlažovací systém v Manguo v okrese Maridi, Južný Sudán. Tento rok na prelome januára a februára boli naši kolegovia na pracovnej ceste v Keni, aby pozreli projekty, ktoré tam aktuálne realizujeme. Navštívili tiež mestá Marsabit a Korr na severe Kene. Zvlášť zaujímavé bolo púštne mesto Korr. Obyvateľstvo tu žije pastierskym spôsobom života, denne kráčajú desiatky kilometrov, aby v púštnom prostredí našli pre dobytok vodu a pastvu. Oblasť, v ktorej sa nachádzajú aj mestá Korr a Marsabit, zasiahlo rozsiahle sucho. Dôsledkom toho umieral pastierom dobytok, ľudia trpeli podvýživou, situácia viedla k hladomoru. Zapojením sa do iniciatívy Spolu pre Keňu – rýchlej krátkej zbierky pre suchom zasiahnuté oblasti – a vďaka našim darcom sme mohli prispieť sumou 15 698,70 eur. Vyzbierané financie boli použité na výživový program pre podvyživené deti predškolského veku.

S vodou súvisí aj hygiena

Nedostatok hygienických zariadení najmä v rozvojovom svete spôsobuje šírenie chorôb a infekcií ako hnačky, cholera, týfus, horúčka dengue, malária a ďalších parazitických infekcií. Chýbajú základné opatrenia -  čistá voda na záchodoch v školách, vzdelávanie detí o základných hygienických návykoch -  znižujúce úmrtia o viac ako tretinu. Tiež by zlepšili ekonomickú a sociálnu situáciu ľudí v krajinách, kde prišli o prácu v dôsledku choroby a kvôli nedostatku hygienických zariadení či prístupu k vode.

S podporou SlovakAid sme realizovali projekt v Manguo, Južný Sudán, zameraný na vysokú negramotnosť, sociálny a zdravotný a ekonomický rozvoj.

Vďaka rekonštrukcii polorozpadnutej základnej školy Bakindo Primary School a zlepšeniu hygieny vybudovaním toaliet pre žiakov sa zlepšil zdravotný stav a tým aj dochádzka detí do školy. V tom čase sa na škole vzdelávalo vyše 600 žiakov a ďalších vyše 100 v pridruženej materskej škole.

Téma vody sa nás týka. Aj preto sme sa spolu s ďalšími mimovládnymi rozvojovými organizáciami zapojili do kampane bežiacej počas Rozvojového dňa - Bez vody nie je život. Po Košicich a Banskej Bystrici sa s nami môžete stretnúť  v Bratislave 13. septembra 2017 od 15.00  do 19.00 pri fontáne v Eurovea. Spoznáte nás podľa žltej bandasky :)

Viac o význame vody sa môžete dočítať v reporte UNESCO Water for a sustainable world.

 

Zuzana Suchová, fundraising a PR manažérkaSAVIO o.z.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?