...je z neho oddaný, chápavý, prísny a spravodlivý vychovávateľ

Autor: SAVIO o.z. | 14.4.2014 o 11:15 | (upravené 14.4.2014 o 11:58) Karma článku: 5,37 | Prečítané:  799x

Kala-Kala je centrum, ktoré vzniklo pred 5 rokmi. Slúži na formovanie detí z ulice, ktoré v tej dobe začínali byť tŕňom v oku pri budovaní novej Angoly po 30 ročnej občianskej vojne. Vláda chcela túto situáciu riešiť omnoho ráznejším spôsobom, takže zrod centra predstavoval veľmi perspektívnu a mnoho sľubujúcu alternatívu.

Deti ulice v Angole sú zväčša siroty alebo deti opustené rodinou. Sú hladné, týrané, sexuálne zneužívané, na drogách, so zbraňou v ruke. Centrum Kala-Kala pomáha týmto deťom získať vzdelanie a stať sa zodpovednými občanmi. Ide o zmysluplný projekt s viditeľným dopadom. Vychádza z univerzálnych kresťanských hodnôt. Je konkrétny, transparentný a spojený s dôveryhodným partnerom - Saleziánmi don Bosca.

Ako sa deti dostávajú na ulicu? Čím všetkým prechádzajú? Čo pre nich znamená centrum Kala-Kala? Ich životy vám priblížim prostredníctvom príbehu Paezinha, jedného z chlapcov.

 

paizinho.jpgPaezinho, dnes už má 22 rokov, prišiel do Kala-Kala ako prvý, ešte keď centrum vznikalo. vznikalo. Na ulici žil typickým životom chlapca z ulice. Od 13 rokov kradol, aby mal na jedlo. Keď nemal čo vložiť do úst, drogoval, aby necítil hlad. Spával ľahkým spánkom, neustále v strehu pod holým nebom alebo provizórnym prístreškom. Dostal sa do pouličného gangu a bol nútený používať zbraň. Keď jedného dňa pri krádeži celú skupinu chytila polícia, putoval nakrátko za mreže. Po tom, čo ho prepustili, túlal sa ulicami Luandy a stretol saleziánov. Zobrali ho do centra Kala-Kala. Tam dozrel a vyhral nad závislosťou, objavil svoju vieru v Boha, vyštudoval a stal sa vychovávateľom v samotnom centre. Teraz šíri dobro, čo sám dostal. Je z neho oddaný, chápavý, prísny a spravodlivý vychovávateľ. Tým, že si sám prežil to, čo ešte stále straší chlapcov z Kala-Kala, je vzorom hodným nasledovania. Jeho príbeh je jedným z najúspešnejších.´

Žiť spolu, študovať, učiť sa remeslu, pracovať, pomáhať druhým - to sú základné veci, ktoré sú potrebné vo výchove všetkých detí. V Angole je takýchto príležitostí málo hlavne preto, že po niekoľkoročnej vojne tam v podstate neexistuje mentalita funkčnej rodiny. Preto vás pozývame, aby ste sa zapojili do verejnej zbierky Tehlička a finančne podporili centrum pre deti ulice Kala-Kala.

Je aj na vás, ako bude pokračovať príbeh detí ulice v Angole. Aj váš štedrý dar 50, 20 či 10 eur podporí aktivity, vzdelávacie programy, vybavenie dielní pre výučbu a realizáciu dostavby ubytovacích kapacít, čo umožní prijať väčšie množstvo chlapcov ulice do centra Kala-Kala.

Zachráňte s nami viac detí ulice ešte dnes.

 

Zuzana Suchová, fundraising a PR, SAVIO o. z.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?