...je z neho oddaný, chápavý, prísny a spravodlivý vychovávateľ

Autor: SAVIO o.z. | 14.4.2014 o 11:15 | (upravené 14.4.2014 o 11:58) Karma článku: 5,37 | Prečítané:  1091x

Kala-Kala je centrum, ktoré vzniklo pred 5 rokmi. Slúži na formovanie detí z ulice, ktoré v tej dobe začínali byť tŕňom v oku pri budovaní novej Angoly po 30 ročnej občianskej vojne. Vláda chcela túto situáciu riešiť omnoho ráznejším spôsobom, takže zrod centra predstavoval veľmi perspektívnu a mnoho sľubujúcu alternatívu.

Deti ulice v Angole sú zväčša siroty alebo deti opustené rodinou. Sú hladné, týrané, sexuálne zneužívané, na drogách, so zbraňou v ruke. Centrum Kala-Kala pomáha týmto deťom získať vzdelanie a stať sa zodpovednými občanmi. Ide o zmysluplný projekt s viditeľným dopadom. Vychádza z univerzálnych kresťanských hodnôt. Je konkrétny, transparentný a spojený s dôveryhodným partnerom - Saleziánmi don Bosca.

Ako sa deti dostávajú na ulicu? Čím všetkým prechádzajú? Čo pre nich znamená centrum Kala-Kala? Ich životy vám priblížim prostredníctvom príbehu Paezinha, jedného z chlapcov.

 

paizinho.jpgPaezinho, dnes už má 22 rokov, prišiel do Kala-Kala ako prvý, ešte keď centrum vznikalo. vznikalo. Na ulici žil typickým životom chlapca z ulice. Od 13 rokov kradol, aby mal na jedlo. Keď nemal čo vložiť do úst, drogoval, aby necítil hlad. Spával ľahkým spánkom, neustále v strehu pod holým nebom alebo provizórnym prístreškom. Dostal sa do pouličného gangu a bol nútený používať zbraň. Keď jedného dňa pri krádeži celú skupinu chytila polícia, putoval nakrátko za mreže. Po tom, čo ho prepustili, túlal sa ulicami Luandy a stretol saleziánov. Zobrali ho do centra Kala-Kala. Tam dozrel a vyhral nad závislosťou, objavil svoju vieru v Boha, vyštudoval a stal sa vychovávateľom v samotnom centre. Teraz šíri dobro, čo sám dostal. Je z neho oddaný, chápavý, prísny a spravodlivý vychovávateľ. Tým, že si sám prežil to, čo ešte stále straší chlapcov z Kala-Kala, je vzorom hodným nasledovania. Jeho príbeh je jedným z najúspešnejších.´

Žiť spolu, študovať, učiť sa remeslu, pracovať, pomáhať druhým - to sú základné veci, ktoré sú potrebné vo výchove všetkých detí. V Angole je takýchto príležitostí málo hlavne preto, že po niekoľkoročnej vojne tam v podstate neexistuje mentalita funkčnej rodiny. Preto vás pozývame, aby ste sa zapojili do verejnej zbierky Tehlička a finančne podporili centrum pre deti ulice Kala-Kala.

Je aj na vás, ako bude pokračovať príbeh detí ulice v Angole. Aj váš štedrý dar 50, 20 či 10 eur podporí aktivity, vzdelávacie programy, vybavenie dielní pre výučbu a realizáciu dostavby ubytovacích kapacít, čo umožní prijať väčšie množstvo chlapcov ulice do centra Kala-Kala.

Zachráňte s nami viac detí ulice ešte dnes.

 

Zuzana Suchová, fundraising a PR, SAVIO o. z.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Keď Kočner povie pravdu

Dúfajme, že sme Pentu sklamali.

Cynická obluda

Robertova voľba

Prepustiť Trnku na slobodu, a vyzerať ešte viac ako mafia, Smeru nijako nepomôže. Ale tá druhá možnosť bola oveľa horšia.


Už ste čítali?