Blahobyt je totiž len pre vyvolených...

Autor: SAVIO o.z. | 1.4.2014 o 9:47 | (upravené 1.4.2014 o 10:22) Karma článku: 7,11 | Prečítané:  1179x

Angola leží na západnom pobreží Afriky. Je to veľmi krásna krajina. Miestni hovoria, že na vzdialenom vidieku je možné v prírode stretnúť levy, slony a iné zvieratá. Na osobné stretnutie to nevidím. To, že nežijú len v chránených rezerváciách, je pre mňa zaujímavé zistenie.

Luanda.JPG

Hlavné mesto Angoly, Luanda nie je mestom mnohých kontrastov, ale len jedného: obrovského bohatstva a veľkej chudoby. Centrum pri pobreží je nádherné. Pekné budovy, palmy, pláže. Všetko je to financované zo ziskov z predaja ropy, diamantov, medi a mnohých ďalších nerastov. Vyšli sme pár sto metrov za centrum a začala úplne iná realita. Nazval by som to angolské favelas: úzke a špinavé uličky a v nich obrovské množstvo ľudí v malých obydliach. Blahobyt je totiž len pre vyvolených.

ulicachudobnehomesta.JPG

Včera večer som prechádzal jednou z takýchto ulíc. Salezián, ktorý ma sprevádzal, mi povedal, čo sa tu stalo pred šiestimi rokmi. V jeden deň tu polícia zastrelila 8 chlapcov. Vraj preto, lebo boli členmi pouličného gangu. Na výstrahu - aspoň tak je to zaužívané tu v Angole - nechali ich telá na prahu ich domov.  Jeden z tých chlapcov navštevoval aj saleziánsky dom. Dokonca bol hlavným miništrantom. Mal smolu, že práve v tom čase bol na nesprávnom mieste. Po tejto udalosti saleziáni ponúkli polícii a vláde, že sa budú starať o chlapcov z ulice. Vzniklo tak centrum Kala-Kala.

Je postavené ďaleko od hlavného mesta - asi 50 km, aby chlapci odolali pokušeniu utiecť späť na ulicu. Kala-Kala ich chráni a pomáha im začať nový život. Pomôcť môžete aj vy.

 

Peter Jacko SDB, predseda SAVIO o. z.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Keď Kočner povie pravdu

Dúfajme, že sme Pentu sklamali.

Cynická obluda

Robertova voľba

Prepustiť Trnku na slobodu, a vyzerať ešte viac ako mafia, Smeru nijako nepomôže. Ale tá druhá možnosť bola oveľa horšia.


Už ste čítali?