Blahobyt je totiž len pre vyvolených...

Autor: SAVIO o.z. | 1.4.2014 o 9:47 | (upravené 1.4.2014 o 10:22) Karma článku: 7,11 | Prečítané:  727x

Angola leží na západnom pobreží Afriky. Je to veľmi krásna krajina. Miestni hovoria, že na vzdialenom vidieku je možné v prírode stretnúť levy, slony a iné zvieratá. Na osobné stretnutie to nevidím. To, že nežijú len v chránených rezerváciách, je pre mňa zaujímavé zistenie.

Luanda.JPG

Hlavné mesto Angoly, Luanda nie je mestom mnohých kontrastov, ale len jedného: obrovského bohatstva a veľkej chudoby. Centrum pri pobreží je nádherné. Pekné budovy, palmy, pláže. Všetko je to financované zo ziskov z predaja ropy, diamantov, medi a mnohých ďalších nerastov. Vyšli sme pár sto metrov za centrum a začala úplne iná realita. Nazval by som to angolské favelas: úzke a špinavé uličky a v nich obrovské množstvo ľudí v malých obydliach. Blahobyt je totiž len pre vyvolených.

ulicachudobnehomesta.JPG

Včera večer som prechádzal jednou z takýchto ulíc. Salezián, ktorý ma sprevádzal, mi povedal, čo sa tu stalo pred šiestimi rokmi. V jeden deň tu polícia zastrelila 8 chlapcov. Vraj preto, lebo boli členmi pouličného gangu. Na výstrahu - aspoň tak je to zaužívané tu v Angole - nechali ich telá na prahu ich domov.  Jeden z tých chlapcov navštevoval aj saleziánsky dom. Dokonca bol hlavným miništrantom. Mal smolu, že práve v tom čase bol na nesprávnom mieste. Po tejto udalosti saleziáni ponúkli polícii a vláde, že sa budú starať o chlapcov z ulice. Vzniklo tak centrum Kala-Kala.

Je postavené ďaleko od hlavného mesta - asi 50 km, aby chlapci odolali pokušeniu utiecť späť na ulicu. Kala-Kala ich chráni a pomáha im začať nový život. Pomôcť môžete aj vy.

 

Peter Jacko SDB, predseda SAVIO o. z.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?